Visszérműtét
A modern visszérműtétek vágás nélküli eljárások, amelyek hőenergiával vagy ragasztóval zárják el a kitágult vénákat, így minimális szöveti traumát okoznak. Ezek a módszerek gyors felépülést biztosítanak, kevesebb fájdalommal és kisebb kockázattal járnak, mint a hagyományos műtétek.
Ha valakinek nagy kitágult erek láthatóak a lábán, amelyek ráadásul panaszokat okoznak feltehetően visszérműtétre van szükségük. Amennyiben az alsó végtagon a felületes visszerek két gyűjtővénája közül valamelyik kitágul, akkor azok elzárására javasolt valamelyik modern eljárás.
Ha nem biztos benne, hogy milyen típusú erekről van szó, ITT érdemes utánanézni!
Érdekes a visszérműtétek fejlődése is, ahogy egyre kisebb metszésből szünetjük meg a beteg visszérben az áramlást. Amit ma hagyományos visszérműtétnek hívunk, egykor szintén forradalmi újdonság volt, mivel korábban a visszér lefutásának mentén végig metszéseket ejtettek. A modern visszérműtétekhez képest azonban ez a beavatkozás most már túl durvának tűnik. Az újabb módszerek, mint a rádiófrekvenciás visszérműtét vagy a ragasztásos visszérműtét, a vénát elzárja, amely így hosszútávon felszívódik.
Modern, endovénás visszérműtét (lézeres visszérműtét, rádiófrekvenciás visszérműtét, ragasztásos visszérműtét)
A hagyományos visszérműtéthez képest sokkal kifinomultabb módszerek tartoznak ide. Ezeknek a visszérműtéteknek a jellemzője, hogy nincs metszés, a vénát belülről roncsoljuk– valamilyen katéter segítségével. A katétert ultrahang vezérelt szúrásból juttatjuk a vénába, általában azon a ponton, ahol a visszeres főtörzs már kevésbé tág. A véna a kezelés hatására elzáródik, lassan felszívódik.
Rádiófrekvenciás visszérműtét – lézeres visszérműtét
A lézeres visszérműtétnél és a rádiófrekvenciás visszérműtéteknél a véna kezelése hővel történik. A két módszer között nincs jelentős különbség. Ami mégis talán a rádiófrekvenciás visszérműtét mellett szól, hogy a kisebb hővel lehet a visszérműtétet elvégezni, így a visszér körülötti szövetek kevésbé károsodnak. A bőrt és a visszeret körülvevő szöveteket tűszúrásból befecskendezett folyadék védi. Mindkét beavatkozás sokkal kisebb fájdalommal és megterheléssel jár, mint a korábbi hagyományos műtét.
Ragasztásos visszérműtét
Bár már nem a legújabb visszérműtét típus, de még mindig ez módszer jár a legkevesebb kelletlenséggel. Itt tényleg csak egy kis szúrásból el lehet végezni a visszér elzárását. Ugyanúgy, mint a lézeres és rádiófrekvenciás visszérműtétnél egy katétert vezetünk fel a vénán, csak itt mivel nincs hő sem, nem kell folyadékkal a visszeret körbefecskendezni, ezért ez a visszérműtét típus még kevésbé kellemetlen. A ragasztásos visszérműtét után azonnal haza lehet menni, nem kell még kompressziós harisnyát sem viselni utána.
Hagyományos visszérműtét:
A felületes visszér főtörzs eltávolítása két metszésből történik. Az eltávolítani kívánt visszér törzs a belbokától fut lágyékhajlatig. A lágyékhajlatnál ömlik be a mélyvénába, előtte több kisebb ág csatlakozik hozzá.
A hagyományos műtétnél az egyik metszés a beömlés magasságában, a lágyékhajlatban van. Fontos a kisebb oldalágak lekötése. Amennyiben ez nem történik meg, sokkal gyakoribb a visszeresség kiújulása (recidíva). Egy másik metszésből a térd, esetleg boka mellől egy szondát vezetünk fel a fenti metszésig, és a szonda segítségével az egész visszér főtörzs eltávolítható – kitéphető. Az oldalágakat külön, apró, pár milliméteres metszésből horog vagy kis, hegyes érfogó segítségével távolítjuk el.
Melyik visszérműtétet érdemes választani?
A modern visszérműtétek sokkal kellemesebb beavatkozások, mint a hagyományos visszérműtét. Nincs vágás, csak apró szúrások. Nem kell a vénát kitépni, nincs ezért olyan vérzés, olyan nagy feszülés. Hamarabb lehet utazni, sportolni, dolgozni!
A modern visszérműtétek egyedüli hátránya, hogy a ma még nem fizeti az állami ellátórendszer. Csak magánellátásban végezhető, ezért természetesen ezeknek sok olyan költséggel jár, amire elsőre nem is gondol az ember – a hely rezsiköltsége, minden eszköz, munkabér stb. Ezzel együtt rengeteg előnnyel is jár. Általában sokkal jobb a környezet, mindenki kedves, a páciens nem érzi kiszolgáltatottnak magát. Úgy gondolom, hogy ezeknek a műtéteknek az ára nem luxus, érdemes áldozni rá!
Az újabb visszérműtéteken belül, már nincs olyan nagy különbség, mint a hagyományos és a modern visszérműtétek között. Az kétségtelen, hogy a ragasztásos visszérműtét még kellemesebb, mint a többi, de ezzel együtt költségesebb is.
Miért válasszon minket visszérműtétjéhez?
Évek óta végezzük az összes fontosabb visszérműtétet, rendkívül jó eredményekkel. Az általunk használt eszközök a ma elérhető legjobbak, amelyekkel gyorsan, fájdalommentesen tudunk dolgozni, a páciensek a műtét előtt több időt töltenek a klinikánkon, mint utána. Aki még azt a minimális kellemetlenséget sem akarja, lehetőség van bódítást kérni, ami pár perc felületes szunyókálást jelent (intubálás nélkül). A klinika Buda zöldövezeti részén van, a BAH csomópont mellett a MoM Parkban. Gyönyörű környezetben, ahol a parkolás sem gond. A klinikára külön lift vezet fel. Nem kell tömegben sétálgatnia, a kocsijából 2 perc alatt már a recepciónál van.
Milyen vizsgálatok kellenek a visszérműtét előtt?
A legfontosabb az ultrahangos vizsgálat. A műtétet végző érsebész feladata az ultrahang elvégzése, amely alapján a műtétet megtervezi. Ilyenkor derül ki, hogy melyik eljárást kell, lehet elvégezni. Van-e olyan anatómiai szituáció, amely miatt valamelyik visszérműtét típus nem megfelelő, vagy éppenséggel valamelyik ideálisabb a többinél.
Mivel a modern visszérműtétek vágás nélkül történnek, általában nem nincs szükség komolyabb előkészítésre sem. Szinte egyik gyógyszer felfüggesztésére sincs szükség, labor, EKG, mellkas rtg is csak akkor szükséges, ha valakinek valamilyen jelentősebb kísérőbetegsége van.