Miért jobb a rádiófrekvenciás visszérműtét, mint a lézeres visszérműtét?
A lézeres visszérműtét népszerű módszer a visszerek kezelésében, azonban egyre többen választják a rádiófrekvenciás műtétet, mivel ez az eljárás számos előnnyel rendelkezik.
A lézeres- és rádiófrekvenciás műtét közös abban, hogy mindkét módszer hővel zárja el a vénát. A hatékonyságuk hasonló, mindkét eljárásnál 90% feletti a véna elzárási sikeresség. Azonban a rádiófrekvenciás eljárás esetében kevesebb a szöveti sérülés és posztoperatív fájdalom, mivel alacsonyabb hőmérsékleten működik, és szabályozottabb a hőleadás, ami gyorsabb gyógyulást eredményez.
A modern visszérműtétek során legtöbbször a véna elzárása magas hőmérséklettel történik, anélkül hogy szükség lenne vágásra. A beavatkozás során egy vékony katétert vezetünk be a vénába, amelynek a vége hőt bocsát ki. Az első ilyen eljárás a lézeres kezelés volt, amely során a lézer energiája a vérben lévő hemoglobinnal lépett reakcióba, a véren keresztül forrósítva fel a véna falát. Ehhez nagyon magas hőmérséklet kellett. Az újabb lézerek már inkább a vérben található vízzel lépnek reakcióba, ami hatékonyabb és kevesebb hőt igényel, így a környező szövetek kevésbé sérülnek. Ezáltal a kezelés biztonságosabbá és kíméletesebbé vált. Azonban még így is többségében 800-1200°C-t elérhet a kezelésre használt hő.
Az általunk használt rádiófrekvenciás eszközök, mint például a ClosureFast™, fix 120°C hőmérsékletet tart fenn a kezelés során, azaz közel a tizedét a lézeres módszernek. Ezt viszont stabilan, a megfelelő ideig. Ez a stabil hőmérséklet biztosítja, hogy a vénák egyenletesen záródjanak el, miközben minimalizálja a környező szövetek károsodását. Ennek köszönhetően a rádiófrekvenciás visszérműtét kevesebb fájdalommal jár, és gyorsabb felépülést tesz lehetővé a páciensek számára.
A lézeres visszérműtéttel szemben a rádiófrekvenciás módszer alacsonyabb, de tartós hőmérsékleten működik, ami szintén hozzájárul a kisebb kellemetlenségekhez és a jobb eredményekhez. A rádiófrekvenciás műtét különösen ajánlott azoknak, akik minimalizálni szeretnék a műtét utáni fájdalmat és a felépülési időt.
Ez irodalmi adatok is megerősítik. Bár a véna zárásában és a komolyabb szövődmények arányában nincs jelentős különbség a két eljárás között, az RFA kevesebb műtét utáni fájdalmat, érzékenységet és véraláfutást okozott, mint az EVLA. Az RFA-t követő felépülés gyorsabb volt, és jobb életminőségi paraméterekkel társult.×
A lézeres és arádiófrekvenciás visszérműtétnek is jelentős előnyei vannak a hagyományos visszérműtéttel szemben:
- nincs metszés a lágyékhajlatban, így heg sem alakul ki
- nincs vérzés – sem a külvilág felé, sem a szövetek között
- akár véralvadásgátló adása mellett is elvégezhető
- sokkal kisebb fájdalom a műtét alatt és a visszérműtét után
- ez a visszérműtét ambuláns: a beavatkozás után hamar felállhat, mivel nem fordul elő vérzés, nincs szükség kórházi megfigyelésre sem
- a lézeres visszérműtét után hamar munkába állhat
Aki még inkább fájdalommentes beavatkozást szeretne, választhatja a ragasztásos műtétet (cyanoacrylate), de az irodalomban több szövődményt írnak le ennél az eljárásnál. Valószínűleg ez a katéter helyzetének pontatlan meghatározásából ered, ami az ultrahangos készségek hiányosságaiból adódhat.
×
Gabr, A. K., Saleh, H., Essam, S., & Tawfik, M. K. (2015). Comparison of endovenous laser and radiofrequency ablation for the treatment of varicose veins. Ain Shams Journal of Surgery, 14(1), 133-140. https://doi.org/10.21608/asjs.2015.195086
Proebstle TM, Alm BJ, Gockeritz O, Wenzel C, Noppeney T, Lebard C, et al. Five-year results from the prospective European multicentre cohort study on radiofrequency segmental thermal ablation for incompetent great saphenous veins. Br J Surg 2015;102:212–8 .